28. února 2003

Václav Klaus volí toxické látky, smog a skládky – Hnutí DUHA s hrůzou očekává prezidentská veta

Se zděšením reagovalo Hnutí DUHA na zprávu, že Václav Klaus, kandidát ODS a KSČM, byl zvolen prezidentem. Česká ekologická organizace poukázala na jeho letitý odpor k ochraně čistého vzduchu a řek i zdravých lesů a k demokratické občanské společnosti.
Martin Ander z Hnutí DUHA řekl:
„Klaus proslul svým pověstným výrokem, ve kterém neváhal arogantně označit naše zdraví a kvalitu života za pouhou „šlehačku na dortu“. Zatímco vědci a světové konference hledají opatření proti globálním změnám podnebí, on s klidem označí výsledky výzkumu tisíců odborníků za „patafyzickou teorii“. Při hlasování ve sněmovně dával zákon po zákonu, paragraf po paragrafu přednost komerčním zájmům špinavé části průmyslu před společným čistým vzduchem a řekami. Kombinace Klausova odporu k právnímu státu, demokratické občanské společnosti a důležitým ekologickým zákonům znamená jediné – můžeme očekávat dost divoká prezidentská veta.“